Посланик Народне партије Српске /НПС/ у Народној скупштини Републике Српске Бобана Ћибић сматра да је намјеру Републике Хрватске да одлаже радиоактивни и истрошени нуклеарни отпад на граници са Републиком Српском уз ријеку Уну треба сматрати агресијом на становништво и територију Српске и то агресијом која ће имати дугорочне посљеднице.
“Заиста мислим да је тако и да у овом моменту не постоји важније питање о којем требамо разговарати. Долазим из Козарске Дубице и знам да моје суграђане, који ових љетних дана уживају на обалама Уне, брине ова ситуација. Они очекују нашу реакцији и заштиту, једнако као и сви становници општина у сјеверозападном дијелу Републике Српске”, рекла је данас Ћибићева.
У расправи о Информацији Одбора за заштиту животне средине о одржаној Тематској сједници под називом „Активности надлежних институција Републике Српске и БиХ поводом намјере Републике Хрватске да одлаже радиоактивни и нуклеарни отпад на локацији Трговска гора у непосредној близини границе са Републиком Српском и БиХ”, Ћибићева је истакла да нема сумње да одлагалиште нуклеарног отпада на Трговској гори представља ризик за здравље људи и животну средину.
„На жалост, терет доказивања те чињенице носе правни и експертски тимови и институције Републике Српске и БиХ, без разумијевања и подршке институционалне Европе, а на нама је сада да обезбједимо додатне напоре и извршимо притисак да би спријечили одлагање нуклеарног отпада на нашој граници”, рекла је Ћибићева.
Она сматра да би уколико Хрватска успије у својој намјери да на локацији Трговска гора одлаже радиоактивни и нуклеарни отпад сјеверозападни дио Републике Српске и БиХ било црвена тачка на геограФској карти Европе, коју ће избјегавати сви инвеститори, а доводи се у питање и пољопривредна производња на том подручју.
“И ако вјерујемо тврдњама експерата да ће отпад бити адекватно складиштен, треба узети у обзир да је ово сеизмолошки активно подручје а самим тим и у најбољим условима може доћи до угрожавања здравља људи и најозбиљнијих посљедница”, упозорила је Ћибићева.
Она је апеловала да да Народна скупштина, институције Републике Српске и представници Српске у институацијама БИХ дају највећу могућу подршку правном и екпертском тиму и нагласила потребу да се ово питање ријешава на новоу Предсједништва БиХ, у чијој је искључивој надлежности спољна политика БиХ.
“Бојим се да нам извјештај одбора који је пред нама недвосмислено указује на то да без снажне дипломатске и спољнополитичке офанзиве нећемо моћи спријечити ову намјеру и заштитити своје становништво”, закључила је Ћибићева.
Извор: АТВ.