Предсједник Народне партије Српске Дарко Бањац оцијенио је да је катастрофално привремено стављање ван снаге Изборног закона Републике Српске јер то, између осталог, показује да правни систем државне заједнице БиХ дефинитивно не функционише и да је апсолутно урушен с обзиром на то да у крњем Уставном суду БиХ сједе судије странци и да тамо нема Срба.
Бањац је изјавио Срни да сматра да ове судије уопште не познају овдашњи правни систем.
“Мислим да они ни не знају какву су одлуку донијели, као ни шта је било на дневном реду, већ су им из појединих амбасада написали шта да донесу и они су то урадили. Управо зато су привремено ставили Изборни закон Српске ван снаге до коначне одлуке и да виде да ли је то у реду”, појаснио је Бањац, који је и посланик у Народној скупштини Српске.
Он је констатовао да Српска у складу са уставним начелима и Дејтонским споразумом може да доноси свој изборни закон и спроводи изборе за локални ниво, Народну скупштину и предсједника Републике.
“То су надлежности Српске. А сада поново имамо ситуацију да Уставни суд БиХ, као што је и до сада радио под утицајем странаца и прегласавањем, жели да мијења Дејтонски споразум као међународни уговор који је донио мир на овим просторима. То све говори да је БиХ као државна заједница неодржива на овај начин и да се наново, примјеном правне силе и притисака, жели промијенити не само Дејтон, него вјероватно и будућност и политичка структура Српске”, упозорио је он.
Бањац је поновио да се одлуке у крњем Уставном суду БиХ доносе без српских судија, што показује да та инстанца нема никакав легитимитет, па ни легалитет.
Крњи Уставни суд БиХ саопштио је да је данас привремено ставио ван правне снаге Изборни закон Републике Српске од дана његовог ступања на снагу 17. јула па до коначне одлуке Уставног суда о захтјеву за оцјену уставности овог закона.
Народна скупштина Републике Српске усвојила је 19. априла на посебној сједници Изборни закон Републике Српске којим је предвиђено да ће изборе за органе власти у Српској спроводити Републичка изборна комисија, градске, односно општинске изборне комисије и бирачки одбори које ће именовати надлежни републички органи.
Закон је ступио на правну снагу 17. јула. Ступањем на снагу овог закона неће се примјењивати одредбе Изборног закона БиХ које уређују избор народних посланика, делегата Вијећа народа Српске, предсједника и потпредсједника Српске, делегата Дома народа Парламентарне скупштине БиХ из Српске, одборника скупштине града и скупштине општине, градоначелника и начелника општина у Српској.
“Разлози за доношење овог закона су потреба унапређења изборног процеса, те јачања повјерења грађана на том плану, као и стварање претпоставки за увођење електронске идентификације бирача и бројања гласова”, наведено је у образложењу овог акта.
Извор: Adriapress