Посланик Народне партије Српске /НПС/ у Народној скупштини Дарко Бањац изјавио је да је измишљање лажних афера само ојачало Републику Српску чији предсједник се и данас бори против оних који покушавају да фашистичким методама нешто наметну, али у томе неће успјети.
„Једна мала Српска успјела је да добро функционише и да се одупре, те сачува своје финансијске токове, економију и фискални систем. Зашто се сада људи из опозиције, ако имају имало части и морала, не извине грађанима јер су лажно оптуживали Српску и пласирали лажи угрожавајући безбједност грађана?“, упитао је Бањац.
Он је навео да се наводна афера „Икона“ о православној реликвији коју је предсједник Српске Милорад Додик раније поклонио министру спољних послова Руске Федерације Сергеју Лаврову испоставила као апсолутно лажна с обзиром на то да је и Тужилаштво БиХ недавно о томе обуставило истрагу.
„Није успјела намјера да се покваре односи Српске са Русијом и Лавровом. Све то је показало да опозиција и остали, у недостатку идеја, покушавају да лажима и преварама смање углед Српске и њеног руководства које штити Српску и њене виталне интересе и надлежности у складу са Дејтонским споразумом“, рекао је Бањац.
Он је додао да су се у наводној афери „Кисеоник“ као лажне испоставиле оптужбе да је кисеоник био штетан за обољеле, те да је Републичко јавно тужилаштво обуставило истрагу у том случају.
Бањац је подсјетио да је опозиција ту тему раније дизала на највећи могући ниво, те да су многи неоправдано називани криминалцима и лоповима, иако су спасавали људске животе током пандемије вируса корона.
Он је рекао да се на ове и сличне афере надовезује актуелни и неоправдани судски процес на нивоу БиХ против предсједника Српске Милорада Додика, који је само радио свој посао.
„Ништа не можете да урадите, све је лаж. Онда прекршите Дејтонски споразум и међународно право у смислу да једно физичко лице (Кристијан Шмит), гост у БиХ које није именовано у Савјету безбједности УН, намеће законе, што је противно свим конвенцијама и принципима међународног права“, напоменуо је Бањац.
Онда, каже, на основу тога подижу оптужницу против Додика да би дисциплиновали Српску и Србе, мислећи да ће Додик погнути главу.
Он је изразио задовољство што је Српска показала снагу и чврстину упркос сталном измишљању лажних афера од појединаца из опозиције, политичког Сарајева и страних противника.
Бањац је констатовао да се предсједник Српске бори и да је актуелна генерација политичара Републике Српске, на челу са Додиком, спремна да се жртвује за њену будућност.
„Све ово што се ради није само суђење Српској, већ опомена комплетном српском народу који овдје живи. Они не разумију колико смо одлучни, јер је све што раде противправно. Они немају другог избора осим да силом и фашистичким методама покушају нешто да наметну, али неће им поћи за руком“, поручио је Бањац.
Тужилаштво БиХ недавно је обуставило истрагу о афери „Икона“ у вези са иконом коју је 2020. године српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик поклонио шефу дипломатије Русије Сергеју Лаврову приликом његове посјете БиХ. Украјинске власти су тада саопштиле да је икона из Луганска и да је одатле украдена, што није било тачно.
У овом предмету Тужилаштво БиХ је од Генералног тужилаштва Украјине добило одговор по замолници за међународну правну помоћ у којем се наводи да се ова икона не налази у Државном регистру националне културне баштине, те да нису пронађени докази који би указивали да је наведено умјетничко дјело незаконито премјештено, украдено са територије Украјине и да има изузетну умјетничку вриједност.
Републичко јавно тужилаштво такође је обуставило истрагу о афери „Кисеоник“ која је настала усљед оптужби градоначелника Бањалуке Драшка Станивуковића да кисеоник који се давао пацијентима на Универзитетском клиничком центру (УКЦ) у Бањалуци током ковид епидемије 2021. године није био задовољавајућег квалитета и да га користе „ауто-лимари и ауто-лакирери“.
Станивуковић је 2021. године поднио кривичну пријаву против званичника Српске у којој је тврдио да УКЦ за лијечење пацијената користи кисеоник који је регистрован као технички, а не медицински, јер ТГТ „Техно гас“ нема дозволу за увоз и дистрибуцију медицинског кисеоника.
Аферу „Кисеоник“ су званичници Српске окарактерисали тада као државни удар због неоснованог изазивања панике и неповјерења у институције Српске.
Извор:АТВ.