“Основ једног народа су традиција и обичаји, а европске интеграције подразумијевају нарушавање традиције и обичаја. У вријеме садашњих турбуленција у Европи, треба да прихватимо све што је добро, али морају и европске землје да прихвате нас, нашу землју и наш народ онакве какви јесмо. Ја за ово тражим подршку и од бошњачких и од хрватских политичких партија, јер и они имају своју традицију и обичаје које неће моћи да упражњавају уколико уђу у Европску унију“, рекао је Бањац у разговору за “Козарски вјесник”.
Колико је за Србе важна Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа?
Народна скупштина РС усвојила је Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничке будућности српског народа и то не двотрећинском већином, него је за њу гласало више од 60 народних посланика. Тачно је да није усвојена једногласно, јер нису гласале бошњачке странке, а ни господа из Странке за правду и ред Небојше Вукановића. Декларација има огроман значај за српски народ, јер је цијелу причу око свесрпског јединства лично покренуо предсједник Републике Србије Александар Вучић и што је Сабор одржан у Београду. Хоћемо да покажемо свијету, поготово након усвајања срамне Резолуције о Сребреници, да је српски народ јединствен, да је окупљјен око идеје мира и очувања народа на овим нашим просторима, а поготово на територији Републике Српске. Сабор је окупио Србе из Македоније, Хрватске, Србије и Српске, али и двије владе које су донијеле изузетно важан документ у вријеме константних притисака на српски народ, а након усвајања Резолуције о Сребреници.
Да ли је могуће постићи национално јединство са опозицијом, бар око виталних националних интереса?
Што се јединства тиче,бар када је Декларација у питању, за њу су гласали и СДС и ПДП и Народни фронт, осим странке Небојше Вукановића, чији посланици нису ни присуствовали гласању. Смарам да се око националних интереса и јединства можемо окупити и наћи заједнички језик са опозицијом. Био бих разочаран ако то не би било тако и у будућности. Има она стара изрека која каже: “Само слога Србина спашава“. То мора стално да нам буде у глави, поготово сада када трпимо константне притиске на Српску и њено руководство.
Поред обиљежавања 9. јануара, Дана Републике Српске, од идуће године 15. фебруар и у Српској и Србији заједнички ће се обиљежавати као Дан државности. Ипак, у јавности су се појавиле одређене спекулације у смислу да се Српска одрекла 9. јануара. Како ви то коментаришете?
У Декларацији јасно пише да ће 9. јануар остати Дан РС и да ћемо заједно са Србијом обиљежавати и славити 15. фебруар, Дан државности. Тако смо се изједначили са Србијом и славићемо и ми Дан државности Републике Српске. Подсјетићу да су се грађани Српске још на референдуму изјаснили да желе да 9. јануар славе као Дан РС. Нико нема право, ниједан изабрани представник власти, да то сада мијења. Овђе се ради о погрешном тумачењу закључка Декларације од стране СДС-а, ПДП-а и других опозиционих партија и то јавност треба да зна. Заједничко обиљежавање је порука дијелу међународне заједнице, који овдје много тога раде притивуставно и против међународног права, само да би унијели раздор међу нас. Нека знају да ће српски народ остати јединствен заувијек.
Многа предузећа у Српској нашла су се у великом проблему због америчких санкција. Доста радника је угрожено оваквим потезом. Има ли рјешења за новонасталу ситуацију?
Парадокс међународног права и новог свјетског поретка је једна земља која се зове Америка која жели да управлја цијелим свијетом и свим процесима. Умјесто да Америка помаже унапређењу демократије, она својим поступцима крши међународна лјудска права, све европске конвенције и повелје и угрожава основна лјудска права. Уводе санкције демократски изабраним представницима власти и њеним грађанима. Треба да знају да је народ изабрао власт у Српској. Свака фирма која добије посао од стране рубличке власти, она одмах буде санкционисана. Чуди ме само и питам их, што те исте санкције нису увели америчким фирмама које сарађују са Владом РС? Све је ово једна велика лаж и обмана Америке, која наступа по принципу силе. ОФАК-ове санкције банке морају да поштују и држе се одређених прописа, али ово што се ради је ван сваке памети. Са тим се ништа неће постићи. Овај народ је претрпио много горе ствари, а такви поступци све говоре о Америци. Њена политика је искључиво селективна када је српски народ у питању. Они признају да је Косово независна држава и кажу како се они могу отцијепити, а Српска се не може мирно раздружити од БиХ. Кажу да је то сецесија. Они узимају и подржавају само оно што њима одговара и константно покушавају силом да наметну одређена рјешења у БиХ. Њихов циљ је да Српску доведу у тежак положај. За сада успијевамо да одолимо свим тим санкцијама и притисцима. Свјесни смо да они неће стати и да ће наставити да нам одмажу.
Да ли је коалиција на републичком и локалном нивоу стабилна?
Коалиција је на републичком нивоу стабилна. Додуше, унутар коалиције има и одређних размимоилажења, али ми то рјешавамо на нашим састанцима. На локалном нивоу смо општинским одборима дали ту слободу да се услаглашавају, доносе одлуке с ким ће сарађивати и у ком правцу ће ићи њихово дјеловање. Партија коју ја водим, имаће кандидата за начелника општине у Козарској Дубици. У Приједору ћемо подржати Слободана Јавора, кандидата СНСД-а. НПС на ове изборе излази у 43 општине.
С обзиром да нам предстоје локални избори у октобру, ваша очекивања и како ће изгледати политичка ситуација у Српској и БиХ?
Ово су локални избори и сматрам да ће у 98 одсто општина партије које чине коалицију на републичком нивоу то и остати у локалним заједницама. Локални избори у БиХ ништа неће промијенити. Ако народ на овим изборима потврди резултате општих избора, то ће онда бити јасна порука свима и у Федерацији БиХ и међународној заједници да Српску водимо добро и да и далје имамо подршку свог народа.
Европском унијом предсједава Мађарска. Предсједник Виктор Орбан је у изузетно добрим односима са предсједником Милорадом Додиком и пријатељ је РС. Сматрате ли да ће то бити позитивна ствар за БиХ и РС у контексту даљих европских интеграција?
Предсједник Орбан је велики пријателј српског народа и то је показао и приликом изгласавања Резолуције о Сребреници, али и код многих других ствари. Ми у НПС-у имамо другачији став по питању европских интеграција. Република Српска треба да се посвети више себи и ономе што је њена предност, а то су природна богатства која могу да буду извор прихода. Циљ страних земаља увијек је био да сачувају своја, а црпе природне ресурсе других. Не требају нам такве интеграције ако ћемо се тим процесом одрећи себе, традиције и наших обичаја. Ми смо против увођења у правни и образовни систем истополних заједница и увођење термина родитељ 1 и родитељ 2. Док год нам се намећу овакве ствари да их прихватимо као нормалне, НПС се неће радовати европским интеграцијама. Бићемо велики противници тога, поготово ако морамо да усвојимо законе који нам не одговарају. Помодарство је завладало. Смијемо се и стидимо својих обичаја, наше ношње и традиције, а када оду на „Октоберфест“, онда се одушевљавају баварском ношњом и обичајима. Морамо сачувати наше обичаје и традицију, јер тако се чува српски народ. Нису само писмо и језик обиљежја једног народа, већ и традиција и обичаји. Ако ћемо уласком у ЕУ све то изгубити, онда нам таква Европа не треба. Ми већ јесмо у Европи, само нисмо дио организације која се зове Европска унија.
“На предстојећим локалним изборима Драган Брдар биће кандидат НПС-а за начелника општине Козарска Дубица. Циљ Општинског одбора НПС-а је да на изборима освоји 11 одборничких мандата. Захвалјујући тимском раду ове странке у посљедњих шест година, стигло је доста значајних пројеката у Козарску Дубицу и убијеђен сам у НПС-ову побједу кандидата за начелника и одборничке листе на чијем челу је Тања Тулековић. Она се као директор Спомен-подручја Доња Градина, годинама залаже за представљање праве истине о страдању у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту, објавивши више ауторских књига”, рекао је Бањац.
Извор: Козарски вјесник